Egyre több otthon elvégezhető COVID-dal kapcsolatos gyorsteszttel találkozhatunk a gyógyszertárban, így a választás is egyre nehezebbé válhat számunkra. A tesztek közötti választásban szeretnénk segíteni egy kicsit.
Antigén gyorsteszt
Ezen tesztek választéka bővül a leggyorsabban, hiszen erre van kiemelten magasabb igény. Az antigén gyorstesztek, legyen az akár orrüregből vagy nyálból vett minta alapján, a diagnózis megállapításában segítenek. Akár oltott vagy oltatlan személyen is végezzük a tesztet, COVID megbetegedés gyanúja esetén mindenképpen ajánlott, mert a vakcinák a súlyos megbetegedésektől védenek, de a fertőzéstől nem kizárólagosan.
Gyanú esetén mindenképpen ajánlott a teszt elvégzése, bizonyos tünetek megjelenése esetén és negatív antigén teszt eredmény esetén is laboratóriumi vizsgálattal szükséges megerősíteni az eredményt. A teljesen bizonyos diagnózis megállapításához nélkülözhetetlen egy PCR teszt elvégzése is.
Figyelmeztetés
Az antigén-gyorsteszt tájékoztató jellegű információval szolgál az esetleges fertőzöttségről. Alkalmazása nem képezheti a COVID-19 diagnózisának vagy kizárásának egyedüli alapját. Amennyiben a kontaktkutatás eredményeiből következően vagy a meglévő tünetek alapján fennáll a fertőzöttség gyanúja, a gyorsteszt eredményét más diagnosztikai módszerrel, például molekuláris teszt (PCR) elvégzésével meg kell erősíteni.
Antitest gyorsteszt
Az antitest gyorstesztek már nem a fertőzöttség megállapításához, hanem szervezetünk védettségének megállapításához szükséges. Az antitest tesztek alkalmasak, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy átestünk-e a betegségen vagy a védőoltás után kialakult-e védelem. Az IgG és IgM antitestek a megbetegedést vagy az oltást követően 10-20 nap után mutathatóak ki 90%-os bizonyossággal.