Flamborin 500mg/ml belsőleges oldatos cseppek 20ml

1799 Ft
90 Ft/ml

A Flamborin metamizolt - (nátrium-monohidrát só formájában) tartalmazó gyógyszer. A metamizol a pirazolon típusú gyógyszerek csoportjába tartozik, a fájdalom és a láz csillapítására szolgál.

Flamborin 500mg/ml belsõleges oldatos cseppek
metamizol-nátrium-monohidrát

Mielõtt elkezdi szedni ezt a gyógyszert, olvassa el figyelmesen az alábbi betegtájékoztatót, mert az Ön számára fontos információkat tartalmaz.
Ezt a gyógyszert mindig pontosan a betegtájékoztatóban leírtaknak, vagy az Ön kezelõorvosa vagy gyógyszerésze által elmondottaknak megfelelõen szedje.
- Tartsa meg a betegtájékoztatót, mert a benne szereplõ információkra a késõbbiekben is szüksége lehet.
- További információért vagy tanácsért forduljon gyógyszerészéhez.
- Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa errõl kezelõorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik. Lásd 4. pont.
- Feltétlenül tájékoztassa kezelõorvosát, ha tünetei 3 napon belül nem enyhülnek, vagy éppen súlyosbodnak.

A betegtájékoztató tartalma:
1. Milyen típusú gyógyszer a Flamborin és milyen betegségek esetén alkalmazható?
2. Tudnivalók a Flamborin szedése elõtt
3. Hogyan kell szedni a Flamborint?
4. Lehetséges mellékhatások
5. Hogyan kell a Flamborint tárolni?
6. A csomagolás tartalma és egyéb információk

1. Milyen típusú gyógyszer a Flamborin és milyen betegségek esetén alkalmazható?

A Flamborin metamizolt ? (nátrium-monohidrát só formájában) tartalmazó gyógyszer. A metamizol a pirazolon típusú gyógyszerek csoportjába tartozik, a fájdalom és a láz csillapítására szolgál.

A Flamborint az alábbi esetekben alkalmazzák:
- sérüléseket vagy mûtéteket követõ akut, súlyos fájdalmak
- görcsös (kólikás) hasi fájdalmak
- daganatok okozta fájdalmak
- egyéb akut vagy krónikus, súlyos fájdalmak, ahol más terápiás módszerek nem javallottak
- egyéb kezelésekre nem reagáló, magas láz.

Keresse fel kezelõorvosát, ha tünetei 3 napon belül nem enyhülnek, vagy éppen súlyosbodnak!

2. Tudnivalók a Flamborin szedése elõtt

Ne szedje a Flamborint
- ha allergiás a metamizolra vagy a gyógyszer (6. pontban felsorolt) egyéb összetevõjére,
- ha allergiás egyéb, pirazolon- vagy pirazolidin-származékok közé tartozó gyógyszerre (pl. a propofenazonra, a fenazonra vagy a fenilbutazonra),
- ha tudomása van róla, hogy nem tolerálja a fájdalomcsillapítókat (fájdalomcsillapító szer által kiváltott asztmája vagy csalánkiütéses/angioödémás típusú reakciója támad fájdalomcsillapító hatására). Ez azokra a betegekre is vonatkozik, akiknél hörgõgörcs (az alsó légutak hirtelen szûkülete) vagy egyéb túlérzékenységi reakciók (pl. csalánkiütés, orrfolyás, az arc vagy a torok vizenyõs duzzanata) alakulnak ki, amikor fájdalomcsillapítót, például szalicilátokat és paracetamolt, vagy egyéb, nem kábító hatású fájdalomcsillapítókat, például diklofenákot, ibuprofént, indometacint vagy naproxént alkalmaznak náluk.
- ha csontvelõmûködési rendellenessége van, például daganatellenes (citosztatikus) kezelések után
- ha vérképzési zavara van (a vérképzõrendszer megbetegedése)
- ha veleszületett glükóz-6-foszfát-dehidrogenáz hiánya van (ritka anyagcsere-betegség, aminél fennáll a vörösvértestek szétesésének a kockázata)
- ha heveny, visszatérõ tünetekkel járó hepatikus porfíriában szenved (a hemoglobinképzés örökletes betegsége)
- a terhesség utolsó három hónapjában.

Amennyiben bizonytalan, hogy a fentiek közül bármelyik is érvényes-e Önre, forduljon kezelõorvosához vagy gyógyszerészéhez.

Figyelmeztetések és óvintézkedések
A Flamborin szedése elõtt beszéljen kezelõorvosával vagy gyógyszerészével:
- ha Ön tudja, hogy érzékeny a fájdalomcsillapítókra (fájdalomcsillapító iránti intolerancia)
- ha Ön allergia által kiváltott hörgõasztmában szenved (rohamokban jelentkezõ légszomj, ami allergia következtében lép fel)
- ha Ön a fehérvérsejtek számának csökkenésével járó betegségben szenved
- ha Ön vesekárosodásban szenved
- ha a májmûködése károsodott
- ha kialakult már Önnél súlyos bõrreakció korábbi gyógyszerszedés során
- ha alacsony a vérnyomása
- ha folyadékhiánnyal küzd, kiszáradt
- ha nem stabil a vérkeringése (pl. szívinfarktus vagy többszörös traumás sérülés miatt)
- ha nagyon magas a láza
- ha olyan betegségben szenved, amelyet feltehetõen allergia okozott (beleértve a kórtörténetében található eseményeket is), mivel ebben az esetben fokozott a hajlama olyan generalizált allergiás rohamra, amit keringési elégtelenség kísér.

A következõ betegségekben szenvedõ betegek különösen veszélyeztetettek a súlyos allergiás reakció elõfordulását illetõen:
- rohamokban jelentkezõ légszomj a hörgõk falának összehúzódása miatt (asztma bronhiále) és a légutak krónikus (tartósan fennálló) gyulladása
- krónikus csalánkiütés
- fájdalomcsillapítókkal és a reumaszerû ízületi gyulladás (reumatoid artritisz) okozta fájdalom csökkentésére alkalmazott gyógyszerekkel (nemszteroid gyulladáscsökkentõkkel) szembeni allergia, vagy más gyógyszerekkel szembeni allergia
- ételek és tartósítószerek (pl. tartrazin: E102 vagy benzoátok: E210-213) által kiváltott allergia
- alkohol iránti érzékenység (ha akár már kis mennyiségû alkoholos italra tüsszögéssel, könnyezéssel és erõs kipirulással reagál)
- állatszõr- vagy hajfesték-allergia.

Ha Ön a fenti betegek csoportjába tartozik, akkor a Flamborint csak szoros orvosi felügyelet mellett szedheti.

Figyelmeztetés
A Flamborin a pirazolon-származék metamizolt tartalmazza, hatóanyagként, aminél fennáll a ritka, de életveszélyes sokk (hirtelen keringés-összeomlás) és az agranulocitózis (specifikus fehérvérsejtek számának súlyos csökkenése által okozott akut rendellenesség; lásd 4. pont) kockázata. A sokk elsõsorban az arra érzékenyeknél fordulhat elõ, ezért a Flamborin bevétele elõtt forduljon kezelõorvosához, aki fokozott elõvigyázatossággal fog eljárni, ha Ön asztmás vagy egy bizonyos túlérzékenységben (atópia) szenved.
Azon betegek, akiknél súlyos allergiás reakciót vált ki a metamizol, különösen nagy kockázatúak az egyéb, nem kábító hatású fájdalomcsillapítók okozta hasonló reakciók területén.

Amennyiben a vérképzés zavarainak jeleit és tüneteit (agranulocitózis, trombocitopénia, pancitopénia) jelentkeznek Önnél, azonnal hagyja abba a Flamborin szedését és forduljon kezelõorvosához! Ezek a reakciók akkor is elõfordulhatnak, ha a metamizol szedése korábban nem okozott Önnél problémát.
A jellemzõ tünetek az alábbiak:
- a szájüregben, orrban, torokban, a nemi szerveken, illetve végbéltájékon kialakuló nyálkahártya-gyulladás
- torokfájás
- nyelési nehézség
- magas láz, hidegrázás
- általános rossz közérzet
- véraláfutások
- vérzések.

Antibiotikumszedés esetén azonban ezek a jelek akár minimálisak is lehetnek. Az általános egészségi állapot váratlan romlása az agranulocitózisra utalhat.

Vérnyomásesés
A Flamborin vérnyomásesést válthat ki. Ennek kockázata növekszik:
- ha Önnek már eleve alacsony a vérnyomása,
- ha szervezete súlyos mértékben ki van száradva,
- ha vérkeringési problémái vannak vagy a keringési elégtelenség korai stádiumában van (pl. szívroham vagy súlyos sérülések esetén),
- ha Önnek magas láza van.
Ha Önnél a vérnyomásesés kockázata fennáll, a Flamborin alkalmazását gondosan mérlegelni kell, és Önt orvosi felügyelet alatt kell tartani. Ilyen esetekben a Flamborin bevétele elõtt forduljon kezelõorvosához, aki megelõzõ intézkedéseket (pl. a vérkeringés stabilizálása) tehet a vérnyomásesés kockázatának csökkentése érdekében.

Ha a vérnyomásesés elkerülése kritikus fontosságú (ha súlyos szívkoszorúér-betegségben szenved, vagy jelentõs érszûkülete van, ami korlátozza például az agy vérellátását), a Flamborin kizárólag a vérkeringés gondos ellenõrzése mellett alkalmazható.

Súlyos máj- és vesekárosodás
Vese- vagy májmûködési rendellenesség esetén a Flamborint csak a kezelõorvosa gondos mérlegelését követõen, megfelelõ elõvigyázatossági intézkedések mellett lehet alkalmazni.

Idõsek
Idõskorúak esetében a metamizol bomlástermékeinek kiürülése lelassulhat.

Gyermekek és serdülõk
A Flamborin 500 mg/ml belsõleges oldatos cseppek adható csecsemõknek, kisdedeknek, gyermekeknek és serdülõknek is.

Egyéb gyógyszerek és a Flamborin
Feltétlenül tájékoztassa kezelõorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett, valamint szedni tervezett egyéb gyógyszereirõl.

A metamizol kölcsönhatásba léphet az alábbi gyógyszerekkel:
- véralvadásgátló gyógyszerek, amelyeket a vérrögképzõdés megelõzésére használnak,
- magas vérnyomás és egyes szívbetegségek kezelésére használt gyógyszerek (kaptopril),
- pszichés betegségek kezelésére használt gyógyszerek (lítium),
- a vizelet termelõdését fokozó gyógyszerek (triamterén),
- vérnyomáscsökkentõk és vizelethajtók, mivel megváltozhat ezen gyógyszerek hatásossága.

Az alábbi gyógyszerek hatását befolyásolhatja a Flamborin:
- A metamizol csökkentheti a ciklosporin (amelyet az immunrendszer mûködésének elnyomására használnak) vérszintjét. Együttadás esetén a vérszintek ellenõrzése szükséges.
- A daganatok és bizonyos reumás betegségek kezelésére használt metotrexát vérképzésre gyakorolt káros hatása felerõsödhet, ezért ezt a gyógyszerkombinációt kerülni kell.
- A kis adagban, a szív- és érrendszer védelmében szedett acetil-szalicilsav vérrögképzõdést gátló hatását csökkenti a metamizol.
- A bupropion (depresszióra szedett gyógyszer) vérszintjének csökkentése miatt az egyidejû szedés során óvatosság ajánlott.
- Klórpromazin (pszichés betegségek bizonyos tüneteinek kezelésére alkalmazzák). A metamizol és a klórpromazin egyidejû alkalmazása súlyos mértékû testhõmérséklet-csökkenést okozhat.

A metamizollal végzett kezelés során elõfordulhat a laboratóriumi vizsgálatok (mint pl. a kreatinin-, a triglicerid-, a HDL-koleszterin- vagy a húgysav-szérumkoncentráció meghatározása) eredményeinek megváltozása.

Terhesség és szoptatás
Ha Ön terhes vagy szoptat, illetve ha fennáll Önnél a terhesség lehetõsége vagy gyermeket szeretne, a gyógyszer szedése elõtt beszéljen kezelõorvosával vagy gyógyszerészével.

Terhesség
A terhesség elsõ három hónapjában történõ metamizol alkalmazással kapcsolatos rendelkezésre álló adatok száma korlátozott, de nem mutatnak magzatkárosító hatást. Bizonyos esetekben, ha más kezelési lehetõség nincs - a metamizol egyszeri adagjainak alkalmazása a terhesség elsõ és második trimeszterében elfogadható lehet -, a kezelõorvossal vagy a gyógyszerésszel történt megbeszélés és a metamizol-kezelés elõnyeinek és kockázatainak gondos mérlegelése után. Általánosságban azonban a metamizol alkalmazása a terhesség elsõ és második trimeszterében nem ajánlott.
A terhesség harmadik trimeszterében tilos alkalmazni a Flamborin-t, az anyai és a magzati szövõdmények fokozott kockázata miatt (vérzés és a magzat egy fontos erének, az úgynevezett Botallo-vezetéknek a korai záródása miatt, ami normálisan csak a születés után záródik be).

Szoptatás
A metamizol bomlástermékei jelentõs mennyiségben kiválasztódnak az anyatejbe és a szoptatott csecsemõre vonatkozó kockázat nem zárható ki. Ezért, a metamizol ismételt alkalmazását különösen kerülni kell szoptatás alatt. A metamizol egyszeri alkalmazásakor javasolt az anyatej gyûjtése és kidobása az adagot követõen 48 óráig.

A készítmény hatásai a gépjármûvezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Az ajánlott adagban (lásd az adagolási táblázatot a 3. pontban) szedett Flamborin mellett nincs szükség különleges óvintézkedésekre. Azonban ? legalábbis a nagyobb adagok alkalmazása esetén ? figyelembe kell venni ezen képességek gyengülésének lehetõségét, ezért ilyenkor nem kezelhet gépeket, nem vezethet gépjármûveket, illetve nem végezhet egyéb, veszéllyel járó tevékenységeket. Mindez különösen fontos alkohol egyidejû fogyasztásakor.

A Flamborin nátriumot tartalmaz
Ez a gyógyszer 35 mg nátriumot (a konyhasó fõ összetevõje) tartalmaz milliliterenként (20 csepp), ami megfelel a nátrium ajánlott maximális napi bevitel 2%-ának felnõtteknél.

3. Hogyan kell szedni a Flamborint?

Ezt a gyógyszert mindig pontosan a betegtájékoztatóban leírtaknak, vagy az Ön kezelõorvosa vagy gyógyszerésze által elmondottaknak megfelelõen szedje. Amennyiben nem biztos az adagolást illetõen, kérdezze meg kezelõorvosát vagy gyógyszerészét.

Az adag a fájdalom vagy a láz súlyosságától, és a Flamborinra adott, az egyéni érzékenységtõl függõ választól függ. A fájdalom és a lázcsillapításhoz szükséges legkisebb adagot kell választani. A fájdalomcsillapítókat legfeljebb 3 napig ajánlatos szedni, ezt követõen további tanácsért forduljon kezelõorvosához, gyógyszerészéhez vagy fogorvosához!

Az egyszeri adagok naponta legfeljebb négyszer adhatók, azaz 6-8 óránként ismételhetõ a bevétel. Az egyértelmû hatás 30-60 perccel a szájon át történõ alkalmazás után várható.

Alkalmazása gyermekeknél és serdülõknél
Fájdalom kezelésére gyermekek és serülõk legfeljebb 14 éves korig 8-16 mg/ttkg Flamborin-t szedhetnek, mint egyéni adag.

Idõsek és rossz általános egészségi állapotúak/ vesekárosodás
Idõseknél, legyengült betegeknél és csökkent vesemûködésû betegeknél az adagot csökkenteni kell, mivel a metamizol bomlástermékeinek kiválasztódása meghosszabbodhat.

Vese- vagy májkárosodás
Mivel a vese- vagy májkárosodásban szenvedõ betegeknél a kiválasztás csökkent, a nagy adagok többszöri alkalmazását kerülni kell. Az adag módosítására csak rövid távú kezeléseknél nincs szükség. Hosszú távú kezelésre vonatkozóan nem állnak rendelkezésre adatok.

Az alkalmazás módja
Ezt a gyógyszert szájon át kell alkalmazni.
Az üveg kinyitása: nyomja le a kupakot, miközben elfordítja a nyíl irányába (lásd az ábrát).

Tartsa az üveget függõleges helyzetben szájjal lefelé, és amennyiben szükséges, enyhén ütögesse meg az üveg alját, hogy a cseppek kijöjjenek az üvegbõl. A megfelelõ adag félpohárnyi vízbe történõ csepegtetése után azonnal felhasználandó.
Használat után szorosan csavarja rá a kupakot az üvegre, hogy a gyermekzár ismét mûködésbe lépjen!

A kezelés idõtartama
A kezelés idõtartama az Ön betegségének jellegétõl és súlyosságától függ, és azt kezelõorvosa fogja meghatározni.

Ha az elõírtnál több Flamborint vett be
Nagy adagok alkalmazása után egy ártalmatlan bomlástermék (a rubazonsav) kiválasztódása vörösre színezheti a vizeletet. Hívjon azonnal orvost túladagolás esetén. Az alábbi tünetek bármelyike jelentkezhet Önnél:
- hányinger, hányás
- szédülés
- gyomor- vagy hasi fájdalom
- veseproblémák
- központi idegrendszeri tünetek, amelyek lehetnek görcsök vagy ájulásérzés egészen kómáig (súlyos eszméletvesztés)
- vérnyomásesés, amely olyan súlyos lehet, hogy sokkot idéz elõ (a keringés hirtelen összeomlását)
- szívritmuszavar (rendszertelen és esetenként gyors szívdobogás).

Ha elfelejtette bevenni a Flamborint
Ne vegyen be kétszeres adagot a kihagyott adag pótlására.

Ha bármilyen további kérdése van a gyógyszer alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze meg kezelõorvosát vagy gyógyszerészét.

4. Lehetséges mellékhatások

Mint minden gyógyszer, így ez a gyógyszer is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.

Ha az alábbi mellékhatások bármelyike elõfordul Önnél, hagyja abba a Flamborin szedését! Azonnal forduljon orvosához!

A Flamborin leggyakoribb mellékhatásai a túlérzékenységi (allergiás) reakciók. A legfontosabb mellékhatás a sokk (a keringés hirtelen összeomlása) és az agranulocitózis (a specifikus (úgynevezett granulocita) fehérvérsejtek számának súlyos csökkenése). Ezek a reakciók ritkák (1000 kezelt személybõl 1-nél kevesebbet érinthetnek) vagy nagyon ritkák (10 000 kezelt személybõl 1-nél kevesebbet érinthetnek), de életveszélyesek. Akkor is elõfordulhatnak, ha a metamizol szedése korábban nem okozott problémát (lásd az ?Ellenintézkedések? részt).

Nem gyakori mellékhatások (100-ból legfeljebb 1 beteget érinthet)
- Vérnyomáseséssel járó reakciók
Az alkalmazás során vagy azt követõen vérnyomáseséssel járó reakciók jelentkezhetnek. Túlérzékenységi reakció csak ritkán okoz súlyos vérnyomásesést.

- Bõr- és nyálkahártya-reakciók
Fix gyógyszer okozta kiütés fordulhat elõ.

Ritka mellékhatások (1000-bõl legfeljebb 1 beteget érinthet)
- Allergiás (túlérzékenységi) reakciók
A túlérzékenységi reakciók ritkák, és nagyon ritkán (10 000-ból legfeljebb 1 beteget érinthet) válhatnak súlyossá és életveszélyessé. Ezek a gyógyszer bevételét követõen azonnal vagy órákkal késõbb is kialakulhatnak. Leggyakrabban a gyógyszer bevétele utáni 1 órán belül jelentkeznek.

Azonnal kérjen orvosi segítséget, ha a sokk elsõ tünetei jelentkeznek Önnél, mint például:
- hideg verejtékezés
- szédülés
- ájulás
- a bõr elszínezõdése
- szorító érzés a mellkasban.

Az enyhe allergiás (túlérzékenységi) reakciók tünetei:
- bõr- és nyálkahártya-reakciók (például viszketés, égõ érzés, vörösség, csalánkiütés, duzzanat)
- légszomj
- emésztõrendszeri panaszok (például émelygés, emésztési panaszok, hányás).

Az ilyen enyhe reakciók súlyosbodhatnak:
- a test egészére kiterjedõ csalánkiütések
- a bõr és a nyálkahártyák súlyos mértékû duzzanata (angioödéma; benne a gége környékének duzzanatával)
- súlyos hörgõgörcs, asztmaroham
- szívritmuszavarok
- a vérnyomás esése (amelyet néha vérnyomás-emelkedés elõz meg)
- a keringés összeomlása (sokk).

A fájdalomcsillapítók által kiváltott asztmában (fájdalomcsillapító szer okozta asztma-szindrómában) szenvedõ betegeknél az intolerancia rendszerint rohamokban jelentkezõ légszomj formájában nyilvánul meg.

- Bõr és nyálkahártya reakciók
Bõrkiütések (múló kiütések) fordulhatnak elõ.

- Vérképzõszervi reakciók
Ritkán leukopénia (csökkent fehérvérsejtszám a vérben) alakul ki.
Ez akkor is elõfordulhat, ha a metamizol szedése korábban nem okozott problémát.
A gyógyszer szedésének azonnali abbahagyása nélkülözhetetlen elõfeltétele az állapot rendezõdésének.

Nagyon ritka mellékhatások (10 000-bõl legfeljebb 1 beteget érinthet)
- Vérképzõszervi reakciók
Nagyon ritkán agranulocitózis (10 000-bõl 1-nél kevesebb beteget érinthet) vagy trombocitopénia (a vérlemezkék számának súlyos mértékû csökkenése a vérben, ami vérzésekhez és véraláfutásokhoz vezet) alakul ki. Ezek a reakciók akkor is elõfordulhatnak, ha a metamizol szedése korábban nem okozott problémát.
Az agranulocitózis kockázata fokozódik, ha a metamizol alkalmazása egy hétnél tovább tart. Az agranulocitózis jellemzõ tünetei az alábbiak:
- szájüregben, orrban, torokban, a nemi szerveken, illetve végbéltájékon kialakuló nyálkahártya gyulladás
- torokfájás
- nyelési nehézség
- magas láz
- hidegrázás.

Az antibiotikumokat (fertõzések ellen adott gyógyszereket) szedõ betegeknél ezek a jelek csekélyek lehetnek.

Egészségi állapotának hirtelen romlása az agranulocitózis jele lehet.

A gyógyszer szedésének azonnali abbahagyása nélkülözhetetlen elõfeltétele az állapot rendezõdésének. Ezért az agranulocitózis jeleinek mutatkozása esetén nyomatékosan ajánlott a Flamborin szedésének azonnali abbahagyása anélkül, hogy megvárná a laboratóriumi vizsgálatok eredményeit.

- Bõr és nyálkahártya reakciók
Egyedi esetekben úgynevezett Stevens-Johnson-szindróma (allergiás bõrbetegség, kiterjedt hólyagosodással, hámlással vagy különösen a száj-, az ajkak-, az orr- és a nemi szervek környékén nyálkahártya-elváltozással kísért progresszív bõrkiütés) vagy Lyell-szindróma (toxikus epidermális nekrolízisként is ismert, életveszélyes, a bõr kiterjedt károsodásával, hólyagosodásával és lehámlásával járó betegség) fordulhat elõ.
Ezért Önnek azonnal abba kell hagynia a Flamborin szedését, ha bõrreakciók jelentkeznek!

- Egyéb reakciók
Nagyon ritkán, különösen a keringõ vértérfogat csökkenése, a kórtörténetben szereplõ vesebetegség, illetve túladagolás esetén, az alábbi mellékhatások alakulhatnak ki:
- a vesemûködés károsodása túlságosan csekély vizelet-termelõdéssel vagy annak teljes hiányával
- fehérje ürülése a vizelettel
- vesegyulladás
- a vizelet ártalmatlan, vöröses elszínezõdése.

Nem ismert gyakoriságú mellékhatások (a rendelkezésre álló adatokból a mellékhatás elõfordulásának gyakorisága nem állapítható meg)

- Vérképzõszervi reakciók
Nem ismert gyakorisággal pancitopénia esetei fordultak elõ (egyidejû vérszegénység, a vörösvértestszám, a fehérvérsejtszám és a vérlemezkeszám súlyos fokú csökkenése), amelyek végzetesek is lehetnek. Súlyos vérszegénység, amely gyengeséget, véraláfutásokat, illetve a fertõzésekkel szembeni ellenállóképesség csökkenését idézi elõ.

- Emésztõrendszeri betegségek
Emésztõrendszeri vérzés jelentkezhet.
- A szívvel kapcsolatos reakciók
A szívben szorító érzés, amit allergiás folyamatok okoznak (Kounis-szndróma).

Ellenintézkedések

Sokk
A sokk figyelmeztetõ jelei közé tartoznak az alábbiak:
Hideg verejtékezés, szédülés, kóválygás, hányinger, a bõr elszínezõdése és légszomj. Egyéb tünetek az arc duzzanata, a viszketés, a mellkasi szorító érzés, a gyors pulzus és a hidegérzet a karokban és a lábakban (a vérnyomás kritikus mértékû esése). Ezek a tünetek már egy órával a Flamborin bevételét követõen is jelentkezhetnek.

A sokk elsõ jeleinek észlelésekor azonnal kérjen orvosi segítséget!

Amíg az orvos megérkezik, a felsõtest legyen vízszintes helyzetben és a láb legyen felpolcolva. A hidegrázás megelõzése érdekében a beteg legyen betakarva.

Agranulocitózis
Az agranulocitózis (bizonyos fehérvérsejtek számának súlyos mértékû csökkenése a vérben) tünetei:
- magas láz
- hidegrázás
- torokfájás
- nyelési nehézség
- gyulladás a szájban, az orrban és a torok környékén
- gyulladás a nemi szerveken vagy végbéltájékon. A nyirokcsomó-duzzanat enyhe lehet vagy hiányozhat.

Nem szedheti tovább a Flamborint, ha az alábbi tünetek bármelyike elõfordul:
- az általános egészségi állapot váratlan romlása
- csillapíthatatlan vagy kiújuló láz
- fájdalmas nyálkahártya-elváltozások, különösen a szájüregben, az orrban és a torokban.

Hívjon orvosi segítséget!

A Flamborin szedését még azelõtt abba kell hagyni, mielõtt a laboratóriumi vizsgálatok (vérsüllyedés, vérkép) eredményei elkészülnek.

Fix gyógyszer-okozta kiütés és Lyell-szindróma
A fix gyógyszer okozta kiütés mélykék vagy sötétvörös színû bõrkiütés, néha hólyagosodással. A Lyell-szindróma egy kiterjedt bõrkárosodásokkal (hólyagosodással és a testfelület legalább 30%-át érintõ hámlással) járó életveszélyes betegség. A Flamborint nem szabad tovább szedni, ha bõrelváltozások alakulnak ki.

Hívjon orvosi segítséget!

Mellékhatások bejelentése
Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelõorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik. A mellékhatásokat közvetlenül a hatóság részére is bejelentheti az V. függelékben található elérhetõségeken keresztül.
A mellékhatások bejelentésével Ön is hozzájárulhat ahhoz, hogy minél több információ álljon rendelkezésre a gyógyszer biztonságos alkalmazásával kapcsolatban.

5. Hogyan kell a Flamborint tárolni?

A gyógyszer gyermekektõl elzárva tartandó!
A címkén és a dobozon feltüntetett lejárati idõ után ne szedje ezt a gyógyszert. A lejárati idõ az adott hónap utolsó napjára vonatkozik.

Legalább 20 °C-on tárolandó.

Hûtõszekrényben nem tárolható! Nem fagyasztható!
Felbontás után a Flamborin 6 hónapig tartható el.

Ne alkalmazza ezt a gyógyszert, ha kicsapódást észlel alacsony hõmérsékleten való tárolás következtében.

Semmilyen gyógyszert ne dobjon a szennyvízbe vagy a háztartási hulladékba. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy mit tegyen a már nem használt gyógyszereivel. Ezek az intézkedések elõsegítik a környezet védelmét.

6. A csomagolás tartalma és egyéb információk

Mit tartalmaz a Flamborin?
- A készítmény hatóanyaga a metamizol-nátrium-monohidrát.
1 ml (20 csepp) 500 mg metamizol-nátrium-monohidrátot tartalmaz.
1 csepp 25 mg metamizol-nátrium-monohidrátot tartalmaz.
- Egyéb összetevõk: vízmentes dinátrium-foszfát, nátrium-dihidrogén-foszfát-dihidrát, szacharin-nátrium, szukralóz, málnaaroma (természetes ízesítõ anyagok; ízesítõ anyagok; ízesítõ szerek; 1,2-propán-glikol (E1520); glicerin-triacetát (E1518); maltol), tisztított víz.

Milyen a Flamborin külleme és mit tartalmaz a csomagolás?
Belsõleges oldatos cseppek.
Tiszta, sárga színû, málnaízû oldat.

LDPE cseppentõ feltéttel ellátott barna színû, III-as típusú üveg tartály, amely gyermekbiztonsági záras, HDPE/polipropilén csavaros kupakkal van lezárva.

A csepegtetõ tartály 20 ml cseppet tartalmaz.

A forgalomba hozatali engedély jogosultja és a gyártó

A forgalomba hozatali engedély jogosultja:
Richter Gedeon Nyrt.
1103 Budapest
Gyömrõi út 19-21.
Magyarország

Gyártó:
SOFARIMEX Industria Quimica e Farmaceutica, SA
Av. das Industrias, Alto do Colaride, Cacém, 2735-213
Portugália

OGYI-T-22832/01 1×20 ml

A betegtájékoztató legutóbbi felülvizsgálatának dátuma: 2020. január.

Gyógyszer esetén: "A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!"
Étrend-kiegészítő esetén: "Az étrend-kiegészítők nem helyettesítik a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot!"
Orvostechnikai eszköz esetén: "A kockázatokról olvassa el a használati útmutatót, vagy kérdezzem meg kezelőorvosát!"
Fertőtlenítőszer esetén: "Fertőtlenítőszerek használatakor ügyeljen a biztonságra! Használat előtt mindig olvassa el a címkét és a használati útmutatót!"

"Arany Kígyó Patika" Cím: H-2800 Tatabánya-Kertváros, Szent György u. 43.; Telefon: 34/311-537; E-mail: info@kertvarosipatika.hu
.